16 ביוני 2016

ספרים על אוכל - במיוחד לשבוע הספר (2)

לבלות עם הילדים שלכן ועם ספר טוב - איזו דרך נהדרת להתענג איתם על בילוי איכותי משותף, שבו אפשר להכיר את עולמם ולהעביר מסרים שחשובים לכן. אחת הדרכים לדבר עם הילדים על אוכל ואכילה היא להקריא להם ספרים בנושאים אלה. כמו בשנה שעברה, גם השנה אני מצרפת 5 המלצות לספרים שאוהבים אצלנו: 


1. סבא בישל מרק - סיפרה נירה הראל, איירה עפרה עמית
סבא השתעמם בבית, הכין מרק וכשהתיישב לאכול הצטרפה אליו אחת הנכדות ואחריה עוד נכדים, והשכנים והמרק הספיק לכולם, חוץ מלסבא, שהסתפק ביוגורט. מטאפורה נהדרת לאהבה של סבא שמספיקה לכולם (או אמא או אבא או כל מי שמקריא את הסיפור).


2.  עוגת גזר - סיפרה מיריק שניר, איירה שירז פומן
הילדים בגן שלפו את הגזר מהערוגה והכינו עוגת גזר לא טעימה בכלל, כי שכחו להכניס בה סוכר. סיפור מצויין לילדים שמתחילים לרכוש עצמאות, ואחת הדרכים הטובות לכך היא לתת להם משימות במטבח. בספר יש גם מתכון לעוגת גזר, אז אפשר לנסות ביחד, ולהדגים שיתוף פעולה מוצלח.3. בור המים - סיפר וצייר גריים בייס
החיות באות לשתות מים מבור המים, מין שלולית שהולכת וקטנה מדף לדף. בכל דף מספר החיות גדל - מאחת עד עשר, עד שהחיות האחרונות נשארות בלי מים לשתות מהם. הספר עם הציורים המרהיבים הוא ספר משחק, שבו הילדים צריכים לזהות את החיות המסתתרות בציור הראשי ובצלליות שבשוליו. "בור המים" הוא גם ספר לימוד - מניה  והכרת ספרוֹת, התבוננות והבחנה בפרטים קטנים, הפכים, זואולוגיה, אקולוגיה, גאוגרפיה, מעגל המים בטבע ואפילו קולות של החיות המשתתפות. 

4. לא רעב ולא אוהב - סיפר וצייר ד"ר סוס
סיפור על יצור סרבן בשם "שב", שלא רוצה לאכול, ויצור שני, ששמו לא מוזכר, מנסה לשכנע אותו לאכול במקומות וזמנים שונים. הספר נכתב בתגובה להתערבות שערך ד"ר סוס עם המו"ל שלו, שטען שהדוקטור לא יצליח לכתוב ספר עם פחות מ- 50 מילים שונות. ד"ר סוס אמנם הצליח, אבל לא ראה את הכסף. הילדים נהנים מלשמוע את המצלול והחרוזים של הספר, בתרגומה המוצלח של לאה נאור.


5. אף פעם בחיים אני לא יאכל עגבניה/ סיפרה ואיירה לורן צ'יילד
לולה לא רוצה לאכול כלום, וצ'רלי אחיה מנסה לשכנע אותה בעזרת המצאת שמות קסומים למאכלים. אם יש לכן ילד סרבן אכילה, או שסתם שונא כרוב סגול, נסו להקריא לו, ולהמציא למאכלים שמות אטרקטיביים יותר מ"עגבניה" או "קולרבי". 

ואיזה ספרים אוהבים אצלכן בבית? ספרו בתגובות!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

כתבו לנו משהו, שלא נשב פה בחושך לבד: